WILLE TRÓJCA

O nas

Trójca to osada leśna w Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne. W połowie XIX wieku właścicielami posiadłości tabularnej w Trójcy byli Antoni i Józef Tyszkowscy.

Do 1947 miejscowość była znacznie większą wsią. Położona była nad rzeką Wiar i jego dopływem Jamninką, na terenie Pogórza Przemyskiego. We wsi znajdowała się drewniana Cerkiew Świętej Trójcy, zbudowana w roku 1763, odnowiona w roku 1937. Cerkiew została zniszczona przez wojsko w 1972 r. na osobiste polecenie premiera Piotra Jaroszewicza.

Po wojnie cała ludność została wysiedlona w ramach akcji „Wisła”. Teren dawnej wsi został włączony do rządowego kompleksu Ośrodka Rady Ministrów w Arłamowie jako Ośrodek Łowiecko-Wypoczynkowy (oddany do użytku 16.12.1973), w którym gościli Edward Gierek, Piotr Jaroszewicz, Valéry Giscard d’Estaing, a w marcu 1975 Josip Broz-Tito. Po ośrodku pozostały cztery drewniane wille w stylu zakopiańskim, staw rybny, przekaźnik telewizyjny oraz pozostałości wojskowego gospodarstwa rolnego.

Cztery wille w stylu zakopiańskim.
Pokaż na mapie